Zimní olympijské hry

Tento týden si s dětmi povídáme o zimních sportech, a jelikož si vše rádi zkoušíme v praxi, rozhodli jsme se na jeden den proměnit naší třídu Kachniček v dějiště zimních olympijských her. Nejprve jsme si vysvětlili, co to vlastně olympijské hry jsou, jaká je jejich myšlenka a co znamenají kruhy na jejich vlajce. Představili jsme si jednotlivé disciplíny zimní olympiády a pustili si video-ukázky některých z nich. Vedle olympijské vlajky jsme ve třídě vyvěsili i vlajku naší země, podle které poznáme sportovce, kteří nás při hrách reprezentují. Také jsme si poslechli naši státní hymnu a tím mohly naše vlastní olympijské hry započít.

Zahájení her se samozřejmě neobešlo bez tradiční štafety s olympijským ohněm, při které se všichni vystřídali. První disciplínou byl hokej, děti si vyzkoušely držet hokejku a střílet puk na branku. Poté jsme se v trojčlenných týmech přesunuli do bobů, v podobě obručí a společnými silami jsme zdolávali zákruty na trase. Další přišel na řadu biatlon, pušku jsme vyměnili za míčky, ale i tak se před naší střelbou terče třásly strachy. Následovalo sjezdové lyžování, všechny děti postupně obuly lyže a navzdory nepříznivému povrchu bez sněhu vyrazily statečně na slalomovou trať. V závěru her si děti vyzkoušely curling a zjistily, že není vůbec snadné poslat kámen tak, aby se zastavil na vyznačeném místě a nepřejel ho. Po absolvování všech disciplín dostal každý malý sportovec a sportovkyně medaili, jelikož není důležité vyhrát, ale zúčastnit se a hlavně si to pořádně užít.